Save on Suave Professionals Hair Care at Walmart!

click photo for more information
Save on Suave Professionals Hair Care at Walmart!
{This post is sponsored by Mirum. Opinions are 100% my own. Read our disclosure policy here.} Are you looking for premium shampoo and conditioner that doesn’t cost a fortune? If so, be sure to check out the Suave Professionals Gold & Green hair care lines at Walmart! I had no idea that Suave Professionals is actually a salon proven formula for a variety of hair types and needs. And I love how affordable it is for people on an everyday, regular budget! Not only is this affordable to purchase at your local Walmart, but right now they are also offering 40% more for FREE in each bottle! For a limited time only, the regular bottles have been replaced with 18 ounce bottles on the shelves at Walmart — but the price remains the same! That means you’ll get 40% more for FREE in each bottle at Walmart’s regular everyday low price. Just look for the gold and green bottles of Suave Professionals to get this deal. Choose from five different lines of the Suave Professionals Gold & Green hair care: Suave Almond & Shea Shampoo and Conditioner (Green) — Infused with 100% natural almond and shea butter, this rich formula replenishes as it cleans and conditions, leaving dry hair feeling nourished. It contains 0% parabens and 0% dyes. Suave Keratin Infusion Shampoo and Conditioner (Gold) — This formula is designed to give you sleek, smooth, easy-to-manage hair and controls frizz for up to 48 hours. Suave Coconut Oil Shampoo and Conditioner (Gold) — Infused with pure coconut oil, this formula visibly repairs damage after just three uses without weighing hair down. Suave Moroccan Infusion Shampoo and Conditioner (Gold) — Infused with authentic Moroccan Argan Oil, this line gently cleanses hair, while restoring lost shine. Suave Rosemary Mint Shampoo and Conditioner (Green) — Infused with real rosemary and mint, this rich formula revitalizes hair as it cleans, leaving it feeling nourished and looking healthy. You can purchase these bottles in-stores or online at Walmart’s everyday low price. Just be sure to shop soon so that you can get 40% more for FREE!   [...]
0
19

Favorite! Would you like to add notes/tags?

NJM Insurance Review 2019: Complaints, Ratings and Coverage

click photo for more information
NJM Insurance Review 2019: Complaints, Ratings and Coverage
NerdWallet is a free tool to find you the best credit cards, cd rates, savings, checking accounts, scholarships, healthcare and airlines. Start here to maximize your rewards or minimize your interest rates. Lisa Green 5.0 NerdWallet rating Places first out of 24 insurers for auto insurance in NerdWallet's rankings.Had far fewer than the median number... Lisa Green is a writer at NerdWallet. Email: lgreen@nerdwallet.com. Twitter: @lisaccgreen. The article NJM Insurance Review 2019: Complaints, Ratings and Coverage originally appeared on NerdWallet. [...]
1
30

Favorite! Would you like to add notes/tags?

8 Subreddits to Follow If You’re Trying to Save Money

click photo for more information
8 Subreddits to Follow If You’re Trying to Save Money
Looking for ways to save money? Don’t limit yourself to the ideas you think up on your own. There’s great benefit in joining a group of others who can share their tips, tricks and advice. That’s the reason we started The Penny Hoarder Community. Another resource where tons of ideas are shared is Reddit. If saving money is your aim, check out these eight Reddit forums, also known as subreddits, that’ll help you cut costs on food, travel, weddings and more. 1. r/Frugal Over 1 million members belong to the frugal living subreddit. Here, you’ll find a wide range of discussions about how to save money in your everyday life. There’s advice on reducing the costs of necessities like food and utilities as well as nonessentials like electronics and vacations. 2. r/budgetfood You can’t cut food out your budget, but there are so many ways to save. The 150,000 members in Reddit’s budget food community share ideas on meal planning, low-cost recipes, grocery shopping tips and more. 3. r/CordCutters Sick of your $100+ cable bill, but on the fence about canceling your service? The cord cutters subreddit is where to go to ask questions about various cable alternatives, so you can pay less while still enjoying what you love to watch. 4. r/NoContract We can’t live without our cell phones, but we can definitely do without being locked into pricy phone service contracts. Reddit’s no contract community is the forum to join if you’re interested in learning about cheaper phone service without a long-term commitment to a particular carrier. FROM THE SAVE MONEY FORUM Saving Money on a very fixed income 7/31/19 @ 2:14 PM Extra Job 7/30/19 @ 2:52 PM The Power of Saving Money || Where to save 7/30/19 @ 1:36 PM Best ways to save money in shopping 7/23/19 @ 1:09 PM See more in Save Money or ask a money question 5. r/Shoestring The shoestring subreddit is where world travelers go to share advice and post questions about ways to travel on a budget. If you’re looking for cheap airfare, inexpensive lodging or ideas about low-cost things to do at your destination, this is the group to join. 6. r/BuyItForLife Saving money isn’t always about buying the cheapest thing out there. Sometimes it’s worth spending more initially for something of better quality that lasts for years and years. Reddit’s buy it for life forum is where folks go to show off their long-lasting purchases, share feedback on the durability of various products and seek advice about how to maintain what they own so they don’t need to spend money on a replacement. 7. r/Weddingsunder10k Planning a wedding but don’t want to go into debt getting hitched? The weddings under $10K subreddit has all the ideas about how to get married on a tight budget. Get inspiration from other brides or ask the group to weigh in on your upcoming nuptials. 8. r/MUAontheCheap If you’re looking to spend less on beauty items check out the MUA on the cheap subreddit. It’s full of announcements about sales and special deals for popular makeup brands, nail polish, skincare and more. Nicole Dow is a senior writer at The Penny Hoarder. This was originally published on The Penny Hoarder, which helps millions of readers worldwide earn and save money by sharing unique job opportunities, personal stories, freebies and more. The Inc. 5000 ranked The Penny Hoarder as the fastest-growing private media company in the U.S. in 2017. [...]
1
52

Favorite! Would you like to add notes/tags?

Brigette’s $87 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6

click photo for more information
Brigette’s $87 Grocery Shopping Trip and Weekly Menu Plan for 6
My older sister, Brigette, shares her shopping trips and menu plans every week! You can go HERE to see all of her weekly menu plans and you can go HERE to read all about her family! Aldi 2 bags Riced Cauliflower – $3.78 1 10-lb bag Russet Potatoes – $3.89 1 bag frozen Broccoli Florets – $0.95 1 3-lb bag Sweet Potatoes – $1.55 1 Pineapple – $0.99 2 Avocados – $0.88 1 pkg Zucchini – $1.24 1 Cauliflower – $2.19 1 large tub Organic Spring Mix – $3.49 1 bag Mini Sweet Peppers – $2.49 1 2-lb bag Red Onions – $1.79 3 large Cucumbers – $1.47 1 pkg Baby Carrots – $0.79 1 pkg Vine-Ripened Tomatoes – $1.48 1 pkg Broccoli Crowns – $1.39 1 3-lb bag Pink Lady Apples – $2.79 1 bunch Bananas (3.52lbs @ $0.42/lb) – $1.48 1 pkg Baby Bella Mushrooms – $0.99 1 pkg Artisan Lettuce – $2.39 1 pkg (5.53lbs) Fresh Boneless Chicken Breasts – $8.45 1 jar Extra Virgin Olive Oil – $2.69 1 gallon Whole Milk – $1.45 1/2 gallon 1% Milk – $0.95 1/2 gallon Orange Juice – $1.59 1/2 gallon Unsweetened Almond Milk – $1.69 1 can Whipped Dairy Topping – $2.65 1 24-oz carton Cottage Cheese – $1.59 4 Individual Cartons Flavored Greek Yogurt – $1.96 1 can Parmesan Cheese – $2.29 1 can Baking Powder – $0.99 1 can Garbanzo Beans – $0.48 1 2-lb bag Shredded Mozzarella Cheese – $4.49 2 2-lb bags Shredded Cheddar Cheese – $4.30 1 pkg Flour Tortillas – $0.65 2 boxes Honey Nut Oats – $2.30 1 bag Gluten-Free Pretzels – $1.85 1 box Cheese Crackers – $1.49 1 pkg Plain Rice Cakes – $1.15 2 cartons Egg Whites – $3.18 2 dozen Eggs – $1.78 1 pkg Turkey Pepperoni – $1.99 1 loaf Sandwich Bread – $0.65 1 pkg Hot Dog Buns – $0.59 1 pkg Hamburger Buns – $0.65 Total: $87.87 Grocery Total for the Week: $87.87 Weekly Menu Plan Breakfasts Everyone is responsible for making/cleaning up their own breakfasts. Choices include: Cereal, Oatmeal, Toast, Fruit, Yogurt, Scrambled/Fried/Hard Boiled Eggs, Veggie Omelets Lunches Cheese Quesadillas, Carrots, Apples x 2 Pretzels/Cheese Crackers with Peanut Butter, Mini Peppers, Bananas x 2 Build-Your-Own-Salad Bar, Rice Cakes Leftovers x 2 Dinners Hot Dog Cookout (Church Event – we just have to show up!) Pizza Casserole (recipe from the “Trim Healthy Table Cookbook” – the crust is made from riced cauliflower), Tossed Salad Crustless Ham Quiche, Broccoli, Brown Sugar Biscuit Twists Meatloaf, Baked Potatoes, Pineapple, Parmesan Roasted Cauliflower Healthy Roasted Veggie/Rice Bowl (making a variation of this recipe), Cucumber Salad Oven Baked Chicken Breasts, Quick Garlic Breadsticks, Zucchini Fries, Pineapple Venison Burgers, Oven Baked French Fries, Tossed Salad [...]
0
108

Favorite! Would you like to add notes/tags?